Jak najít partnera na celý život

 

Naše společnost se neustále potýká s rozpadem manželství nebo jejich špatným fungováním. Důvody mohou být různé, a účelem tohoto článku není oslovit všechny možné rodinné problémy, které čtenáře napadnou, ale spíše poukázat na způsob, jakým se dá spousta vztahů zlepšit a zachránit.

Tradiční védský způsob, jakým se hledali partneři, je docela složitý a z moderního pohledu, kdy je dívce nebo chlapci určen partner na základě spousty faktorů a hlavně astrologie, je nepřijatelný. Přeci je „strašné“, když si chudák holka nebo kluk nemohou vybrat sami. Ale praxe bohužel ukazuje, že jejich výběr je občas špatný a rozvody mohou být na „denním pořádku“.

I když Krišna dává jasný systém skrze védskou kulturu, jakým způsobem bychom si měli hledat partnera, tak přesto to není ten prominentní způsob, jakým oddaní Krišny začínají svůj partnerský život.

Většina vztahů stále začíná na tělesné přitažlivosti a nějakém prvním sentimentu „zamilovanosti“ či na potřebě „už se přece musím vdát nebo oženit za každou cenu“. Tyto způsoby jsou velmi riskantní a hodně grihastha párů poté trpí ve svých ášramech nebo je úplně zruší rozvodem. Jsou založeny (i když si toho člověk nemusí být přímo vědom) na smyslovém požitku. Smyslový požitek je nám opravdu velice blízký a my jsme s ním ztotožnění více, než jsme schopní vůbec vnímat. Krišna v Bhagavad-gítě uvádí:

dhyāyato viṣayān puṁsaḥ
saṅgas teṣ
ūpajāyate
saṅg
āt sañjāyate kāma
k
āmāt krodho ‚bhijāyate

Když osoba rozjímá o smyslových objektech, vyvíjí k nim připoutanost. Z připoutanosti se projevuje chtíč a z chtíče povstává hněv.

 

krodhād bhavati sammohaḥ
sammoh
āt smṛti-vibhramaḥ
smṛti-bhraṁ
śād buddhi-nāśo
buddhi-n
āśāt praṇaśyati

Z hněvu povstává naprostá iluze a z iluze zmatení paměti. Když je zmatena paměť, dojde ke ztrátě inteligence, a když je ztracena inteligence, padá živá bytost znovu do hmotné tůně.

 

Toto zažil nejeden rodič, kdy dítě přijde domů s přítelem či přítelkyní, u kterých je jasné již od začátku, že to bude mít velmi krátké trvání. Pokud se právě rozvine připoutanost na základě smyslového požitku, dochází k úplnému vypnutí inteligence a člověk není vůbec schopný vnímat, zdali daný vztah má smysl nebo ne. Proto ve védské době svatby aranžovali rodiče, kteří se bez připoutanosti snažili najít vhodného partnera pro své dítě, hlavně dceru.

 Astrologie

Jak většina z nás ví, svatby byly aranžovány rodiči na základě astrologických výpočtů. V potaz se také bral původ rodiny, zdali nejsou nějakým způsobem příbuzní atd. Všechny tyto faktory měly vliv na rodinný život a na děti, které se narodily.

Základním prvkem úspěšného páru byl dobrý horoskop. V našem hnutí máme několik kvalitních astrologů a jejich služby využívá více a více oddaných. Ale i přesto je hodně vztahů, které vznikají na základě sentimentů.

Každý člověk se narodil pod vlivem určité nakšatry. Nakšater je 27 a jsou vypočítávány z pozice měsíce během narození. A právě kompatibilita těchto nakšater je velmi důležitá pro dobrý chod manželství. Bez této kompatibility se žádný astrolog nebude dalším horoskopem zabývat. Je to vlastně kompatibilita psychik obou jedinců. Dále se berou v potaz další věci, ale to je už dosti technické, a proto se o tom zmíním v jiném článku. Tato kompatibilita mezi partnery do velké míry ovlivňuje kvalitu budoucího vztahu a soužití v něm.

Ale vždyť my jsme přece oddaní a naše životy řídí Krišna, tak proč se tím zabývat?

Ano to jistě, ale tento systém je dán přímo Krišnou, a pokud jsme Jeho oddaní, budeme se ho snažit následovat. Další věc je ta, do jaké míry jsme oddaní, aby se Krišna osobně staral o naše životy? Vliv planet, který nám byl předurčen v době narození, se dá nějakým způsobem omezit díky kvalitnímu vědomí Krišny. Ale praxe dost často ukazuje, že vědomí grhasthů není až tak moc vědomé si Krišny na základě spousty faktorů a nedorozumění mezi nimi mohou probíhat opravdu kvůli hloupostem. Existují případy, kdy osoby s nízkou kompatibilitou nakšater spolu žijí již několik desetiletí, ale výjimka potvrzuje pravidlo. Pro klidný život je opravdu nezbytné najít vhodnou osobu.

Pokud jsou v souladu nakšatry a horoskopy obou jedinců jsou vhodné, může se taková svatba doporučit a s největší pravděpodobností to bude fungovat. Stále je zde ale svobodná vůle každé živé bytosti, jak se bude chovat a co bude dělat, ale to astrologie ovlivnit nedokáže. Příkladem je moderní manželství mimo naši společnost, kde velkou roli rozpadů manželství hraje alkohol, následné násilí a nevěra. I když to mohou být kompatibilní páry, přesto se k sobě chovají špatně.

Někdy oddaní řeší svatbou či dětmi své nesrovnalosti ve vzájemném soužití. To asi většina z nás již někdy slyšela. Manželství či vztah, který moc dobře nefunguje, se manželé snaží zachránit tím, že si pořídí dítě. Každý rodič zřejmě může potvrdit, že situace v domácnosti je s příchodem dítěte více náročná než bez něj, hlavně v prvních dvou letech. Pokud manželé spolu nedokážou vycházet v normálním vztahu, dítě nebo svatba nebo cokoliv jiného tento stav pravděpodobně nezmění. Taková manželství se mohou rozpadnout a trpí tím hlavně děti. Existují výjimky, kdy to opravdu pomohlo. Takové situace je dobré probrat se staršími grihasthy nebo duchovním mistrem.

Anuloma a pratiloma svazky

Dalším aspektem, na který se nahlíželo, je, zdali byl sňatek typu anuloma nebo pratiloma. Anuloma je sňatek, kdy si chlapec z vyšší kasty bere dívku ze stejné a nebo nižší. Tyto sňatky byly v pořádku. Sňatky pratiloma, kdy si dívka z vyšší kasty brala chlapce z nižší kasty, se nedoporučovaly, i když jsou příklady takovýchto sňatků. Ve Šrímad-Bhágavatamu je příběh Devajaní a Mahárádže Jajátiho, kdy král Jajáti byl kšatria a jeho manželka byla dcerou bráhmany Šukráčárji.

V tomto druhu vztahů hrála roli kompatibilita varen. Pro bráhmanu bylo daleko jednodušší žít s dívkou z bráhmanské rodiny, která byla zvyklá žít odříkavým životem, i když dívky byly trénovány tak, aby se uměly přizpůsobit manželovi jakékoliv varny. Ale obecně se to nedoporučovalo. Z pratiloma sňatků poté vznikaly třídy jako súta, čandála, ajogava atd. Problém těchto svazků se objevoval také na dětech. Jelikož rodiče měli různé varny, bylo pro ně obtížnější se rozhodnout nebo identifikovat, jakou varnu přijmout. Je dobré tomuto systému začít také věnovat více pozornosti. Zatím je to spíše vize budoucnosti.

Jak jsem zmínil výše, nejdůležitější aspekt našeho partnerského života je silné a kvalitní vědomí Krišny, stojící na principech sádhana bhakti a kvalitním dodržování pravidel a regulací, z nichž hlavní je zpívání svatého jména pokud možno bez přestupků. Takový grihastha pár bude schopný překonat vzniklé potíže i přes nějakou nekompatibilitu.

Mě osobně mrzí, když vidím, jak oddaní trpí ve svém ášramu, a pokud dojde k rozvodu, je mně opravdu líto dětí, které to odnesou. Protože důležití jsou oba, matka i otec. Bez jednoho z nich už to není úplná rodina a taková rodina obecně nemůže dát dítěti to nejlepší, a to je kvalitní vědomí Krišny.

Vybrat si partnera dle zmíněných kritérií může být časově náročné, ale trpělivost je znakem kvality dobra. A vztah založený na této kvalitě bude mít lepší předpoklady. Krišna dává tato pravidla, abychom měli jednodušší životy a mohli se zajímat o vědomí Krišny. Pokud je velký nesoulad mezi partnery, na praktikování vědomí Krišny není chuť a energie. Zajímavé také je, že dle Višvanátha Čakravartího Thákura je vaišnava každý, kdo zpívá Hare Krišna, nehledě na jeho špatný charakter. Tudíž špatné chování k manželce či manželovi je kategorie náma aparádha, specificky sádhu nindá neboli kritika vaišnavů a z té jak známo nepřichází chuť do vědomí Krišny.

Pokud hledáte partnera do života a máte upřímnou touhu vážně praktikovat vědomí Krišny, jsou výše zmíněná pravidla dobrovolnou nutností. Dá se tím ušetřit spousta problémů. V Čechách máme již několik párů, které jsou založené na těchto principech. Přeji všem úspěšný život grihasthy a následný odchod zpět na Gólóku Vrindávan.

AboutNitai Navadvipačandra dás

Hare Krišna Hare Krišna Hare Krišna Hare Krišna Hare Krišna Hare Krišna Hare Krišna Hare Krišna Hare Krišna Hare Krišna Hare Krišna Hare Krišna Hare Krišna Hare Krišna Hare Krišna